درمان ریزش موکاشت موی سرکاشت موی طبیعی

عوامل ریزش مو در مردان

عوامل ریزش مو در مردان

عوامل ریزش مو در مردان

در این مقاله بر آنیم تا به بررسی عوامل ریزش مو در مردان و علل و راه های جلوگیری از آن بپردازیم.

ریزش طبیعی مو چقدر است؟

هر فرد در روز حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست می دهد. اگر چند تار مو را در شانه یا روی لباس خود مشاهده کردید، نگران نباشید. اما اگر ریزش مو به شکل دسته ای رخ داد یا به مرور زمان متوجه نازک تر شدن تارهای مو شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

عوامل ریزش مو در مردان
عوامل ریزش مو در مردان

عوامل ریزش مو در مردان چیست؟

 • ژنتیک و طاسی

عامل ژنتیک را می توان از شایع ترین عوامل ریزش مو در مردان دانست. نحوه به ارث رسیدن طاسی و ریزش مو به شکل چند ژنی است و ریسک بروز طاسی با درگیر بودن تعداد بیشتری از افراد فامیل بیشتر می شود. لازم به ذکر است که بیشترین میزان طاسی در افرادی است که پدرشان طاس باشد.

 • سن

در سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی ریزش مو به بالاترین حد می‌رسد.  بیشترین ریزش مو از لحاظ ژنتیکی در سنین بین ۱۷ تا ۲۰ سالگی است که منجر به تُنکی و تاسی مو می‌شود.

 • رژیم غذایی و ریزش مو

از دیگر عوامل ریزش مو در مردان رژیم غذایی با کاهش وزن سریع است، به ویژه از دست دادن وزن سریع، با یک رژیم نامناسب می تواند سبب ریزش زیاد مو شود. مصرف موضعی كافئین می تواند از ریزش موها پیشگیری کند.

نتایج اولیه تحقیقات در آلمان نشان می دهد كه مصرف موضعی كافئین می تواند از ریزش مو جلوگیری نماید. مکانیسم احتمالی این اثر مربوط به نقش کافئین در مهار عوامل اصلی ریزش مو از جمله هورمون دی هیدروتستوسترون و آنزیم فسفودی استراز می باشد.

 • سیگار کشیدن

نیکوتین و مونوکسید کربن که مواد موجود در سیگار هستند وارد جریان خون شده و جریان خون و اکسیژن را به اندام های بدن از جمله فولیکول های مو محدود می کنند . در نتیجه موها دچار کمبود مواد مغذی شده و از سر جدا می شوند .

 • افزایش استرس دائمی و تاثیر آندر ریزش مو

از دیگر عوامل ریزش مو در مردان استرس است. استرس می تواند رشد موها متوقف کرده و برای مدتی به جای موهای ریخته شده، مویی رشد نکند. از این رو ۲ تا ۳ ماه بعد فرد به شدت کم مو به نظر می رسد. طبیعتا این وضعیت با تاثیر بر روحیه فرد، او را دچار استرس بیشتر می کند.

از این رو استرس می تواند باعث توقف رشد مو و ریزش مو شود. در صورتی که حملات استرس تخفیف یابد، این ریزش مو طی مدت ۶ تا ۹ ماه برطرف خواهد شد.

 • تاثیر هورمون‌ در ریزش مو

اصلی‌ترین عوامل ریزش مو در مردان را وجود هورمون تستسترون می دانند. آنزیمی وجود دارد که این هورمون را تبدیل به دی ‌هیدرو تستسترون می‌کند و در بسیاری از افراد به دلیل ترشح‌ نشدن این آنزیم هورمون مستقیماً بر روی ریشه مو تأثیر می‌گذارد و موجب می‌شود ریشه به مرور نازک و کرکی شود.

چگونه از ریزش مو جلو گیری کنیم؟

 • بسته به نوع ریزش موهای‌تان می‌توان برای آن راه درمان پیدا كرد. اگر داروها دلیل ریزش موهای‌تان است، ممكن است پزشك داروی‌تان را عوض کند.
 • تشخیص و درمان عفونت می‌تواند به توقف ریزش مو كمك كند.
 • تصحیح اختلال هورمونی ممکن است از ریزش موهای بعدی جلوگیری كند.
 • برخی از داروها ممكن است از پیشرفت طاسی عادی یا طاسی مردانه را کند کنند، یا از پیشرفت آن جلوگیری كنند.
 • محلول موضعی ماینوكسیدیل (نام تجاری (Rogain :که بدون نسخه قابل تهیه است. این دارو به طور موضعی بر روی پوست سر استعمال می‌شود. هم مردان و زنان می‌توانند از این دارو استفاده كنند.
 • داروی دیگر برای درمان طاسی، فیناستراید (نام تجاری: (Propeciaاست که تنها با نسخه قابل دسترسی است. این دارو که به صورت قرص عرضه می‌شود، تنها برای مردان تجویز می‌شود.
 • ممكن است حداکثر ۶ ماه طول بكشد تا معلوم شود این داروها بر روی شما تاثیر دارند یا نه.
 • اگر درمانی برای نوع ریزش مویی که شما دارید، در دسترس نباشد، می‌توانید یا مدل موی‌تان را عوض کنید یا از عمل های کاشت مو به روش کاشت مو FIT ، کاشت مو FUT ، کاشت مو SUT ، استفاده کنید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 12 =

همچنین ببینید

بستن